Stiri Sport 2016

Campionii Romaniei in scoli, licee si universitati -2017

Programul național “Campionii României în școală, liceu și universitate” a continuat marți dupăamiază în Beiuș cu vizita fostului președinte al Federației Române de Handbal la Grădinița cu Program Prelungit nr.1. Cristian Gațu a întâlnit copiii din grupa mare și părinții acestora, care s-au arătat foarte interesați de mesajul transmis de fostul mare handbalist. “Sunt aici pentru că vreau să vă îndemn să vă lăsați copiii să facă mișcare, să învețe să meargă, să alerge, să învețe să respire și de ce nu, să învețe să cadă și să se ridice. Numai așa o să-și învingă temerile, atât în viață cât și în sportul de performanță, dacă vor alege acest drum.” Gațu s-a arătat încântat când educatoarele au spus că în fiecare zi copiii au o oră de mișcare în care fac fel de fel de exerciții fizice, dar a fost dezamăgit de faptul că grădinițele nu dispun de o sală sau un spațiu în care aceste activități să se desfășoare. De aceea Cristian Gațu a promis conducerii grădiniței și părinților că se va implica să convingă executivul primăriei Beiuș pentru dezvoltarea unui program de transport al copiilor de la grădiniță la o sală din apropiere pentru ca, cel puțin odată pe săptămână, toți copiii să facă o oră de educație fizică sub supravegherea unui profesor de specialitate.  Evenimentul s-a încheiat într-o notă optimistă, mai ales pentru că piticii  așteptau cu nerăbdare ca Moș Nicolae să ajungă la ei cât mai repede cu cadouri.

 

Curs instructor sportiv 2016

Directii instructor sportiv (1)

Stiri sportive

Cupa Volei Toamna Fete ‎

Crosul toamnei oradene01

Memorial „Ioan Stănescu”    Tir sportiv

Concurs memorial ” Ion Stanescu ” tir 6-8.11.2015

OLIMPIADA SCOLARA DE SAH PE ECHIPE

CUPA ŞCOLI GENERALE – BASCHET fete

Cupa Şcolilor generale – Handbal băieţi

Cupa de iarna – Baschet  fete  –

GALA SPORTULUI BIHOREAN 2015 -Directia Judeteana pentru Sport si Tineret Bihor

Memorialul ”MIHAI ŞUTA” la sah   2016

Peace Run 2016

Săptămâna Europeană a Sportului 2016

Curs  instructor sportiv  2016

Memorialul ”MIHAI ŞUTA” la sah

Memorialul ”MIHAI ŞUTA” la sah

 

 

In organizarea Directiei pentru Sport si Tineret Bihor si a Asociatiei Judetene de Sah Bihor s-a desfasurat recent la Oradea Shopping City Memorialul ”Mihai Suta ”.

Intrecerea , la care s-au inscris 60 de concurenti , s-a desfasurat pe patru categorii de varsta , jucandu-se in sistem elvetian cu 7 runde .

Podiumul la fiecare categorie de varsta a aratat astfel :

Grupa seniorilor :

1.Tudor Ursente 2.Csilcser Laszlo 3. Alex Palii

Grupa juniorilor de clasa a II a si a III a :

1.Luca Aron 2. Rares Sabau 3. Denis Pop

Grupa juniorilor mici

1.Darius Masgras 2. Luca Dita 3.Emanuel Naros

Grupa juniorilor mari

1. Andrei Iancu 2. Darius Paul 3. Victor Bulzan .

Săptămâna Europeană a Sportului 2016

Săptămâna Europeană a Sportului – Comunicat

GALA SPORTULUI BIHOREAN 2015 -Directia Judeteana pentru Sport si Tineret Bihor

 

 

 

GALA SPORTULUI BIHOREAN 2015 -Directia Judeteana pentru Sport si Tineret Bihor

 

 

                               SPORTURI   OLIMPICE –INDIVIDUAL

                                                                             LOC I

Florian Larisa  Antrenori : Fleisz Aurelian , Alexandru Goncearenko JUDO  C.S.M. Oradea Liberty         -Loc 2 Universiada de vara –Gwangiu(Korea)-Loc 3 African Open Seniori (Cupa Mondiala Seniori) -Loc 3 European Open Seniori (Cupa Mondiala Seniori)-Loc 5 Campionatele Europene seniori/Jocurile Europei- Baku-Participare Campionatele Mondiale Seniori –Astana (Kazakstan)-Loc 1 Campionatele Nationale de tineret U23 – ORAD

                                                                      LOC.II

        Benea Bianca Antrenor : ILLE Nicolae   SCRIMĂC.S.M. Oradea Loc 3 Campionatul European de cadeti -Loc 1 Campionatele Balcanice junioare -Loc 2 Campionatele Balcanice de cadete -Loc 1 Campionat Balcanice senioare echipe-Loc 3 Campionatele Balcanice senioare individual -Loc 2 Campionatul National tineret U23 echipe-Loc 2 Campionatul National de junior feminine-Loc 2 Campionatul National de cadeti feminin

                                                             LOC.III

     Matei  Ioana Antrenor :  Morar Emil                   JUDO           C.S.M. Oradea -Loc 1 Campionatul Balcanic Seniori individual –Sofia-Loc 1 Campionatul Balcanic seniori echipe – Sofia-Loc  1 Campionatul National seniori individual – Cluj Napoca-Loc 3 Campionatul National de seiori echipe – Satu-Mare-Loc 3 Cupa Europeana seniori –Belgrad -Participare Cupa Mondiala Seniori –Praga

 

 

SPORTURI  NEOLIMPICE –INDIVIDUAL

                                                                            LOC. I

  Tudorică Mircea       KARATE TRADITIONAL  U.A.M.T.   Agora -Loc 2 Campionatul National Karate Traditional –Kata individual seniori-Loc  2 Campionatul National Karate Traditional –Fukudo  individual seniori-Loc  1  Campionatul European Karate Traditional Fudokan Shotokan –Kata individual-Loc  1  Campionatul European Karate Traditional Fudokan Shotokan –Kata echipe-Loc  1  Campionatul Mondial Karate Traditional Fudokan Shotokan –Kata echipe-Loc  4  Campionatul Mondial Karate Traditional Fudokan Shotokan –Kata individual-Loc  5  Campionatul Mondial  Karate Traditional Fudokan Shotokan –Fukugo individual

                                                     LOCUL II

Surla Iulian si Fleisz Aurelian Antrenor : Chirila Alexandru NAGE NO KATAC.S.M. Oradea -Loc  1 Campionatul European Kata – proba Nage No Kata-Loc  1 Campionatul European Kata – proba Nage No Kata – Open-Loc  2 Campionatele Mondiale Kata- proba Nage No Kata -Amsterdam

                                                                    LOC. III                          

Topai Catatalin  Antrenor :  Sas Alexandru  TAEKWONDO- ITFC.S. TAE-KYON-Oradea -Loc  1 Campionatul  National la tehnici special echipe seniori-Loc  1 Campionatul National la spargeri forta echipe seniori-Loc  2 Campionatul National  lupta individual seniori -78kg.-Loc  2 Campionatul National de tehnici special individual seniori-Campion Mondial la tehnici peciale echipe seniori  – Lido di Jesolo – Italia-Loc  4 la tehnici speciale individual seniori-Loc  6 la lupta individual seniori -78 kg.-Campion European la tehnici special echipe seniori  – Motherwell-Scotia-Loc  4 tehnici special individual seniori-Loc 7 lupta individual seniori – 78kg.

 

SPORTURI   OLIMPICE –JOCURI SPORTIVE

                                                                   LOC. I

                              ECHIPA  DE  POLO PE APĂ- SENIORI  CSM DIGI ORADEA

 Campioană naţională  Superliga naţională de polo    –     ed.2014/2015 

                                                                      ANTRENORI:  COSTRĂŞ   DORIN

                                                                                                  CÎMPEANU CIPRIAN

            

PIJETLOVIC  GOJKP
CRETU  DORIN
FURTOS  MIRCEA
SZABO   ROLAND
NEGREAN  TIBERIU
KOROLIJA  MILOS
ALEXA  CATALIN
POPOVICIU  ALEXANDRU
FREUNDLICH  ADAM
CUPIC  VOJISLAV
DUNCA  GHEORGHE
GEORGESCU  RAMIRO
KADAR  KALMAN
REMES BOGDAN
CRETU  BOGDAN
CÎMPEANU  BOGDAN

 

                                                  LOCUL  II

                                           

ECHIPA  DE  POLO  PE  APĂ –  senioare     – C.S. CRISUL  Oradea

Vicecampioana naţională –   Camp.naţ. ed.2014-2015

                                                          Antrenor: Liviu Garofeanu

VIDICAN   OANA
VIDICAN ANTONIA
VIDICAN  CHIRILA FATIMA
TULCEANU  VANESA
LOBONCZ   NICOLETT
TURLĂ  ADRIANA
CIMPOCA   NICOLETA
MĂLINA  VOIVOD
BONCA   VIVIEN
SUCIUGAN  BRIGITTA
NAGY  DEBORA
FREUNDLICH  LEAH
TUDORACHE  EMMA
IOANA  PRODAN
TOTH IOHANA

LOCUL III

ECHIPA  DE  POLO  PE  APĂ –  JUNIORI  I    – C.S. CRISUL  Oradea

Vicecampioană naţională –  editia 2014-2015

                                                                Antrenori: Cîmpeanu  Ciprian

SZABO   ROLAND
DOBRE  CRISTIAN
ALEXANDRESCU ANTONIO
POP  ARON
GABOR   NORBERT
MUREŞAN  ŞERBAN
SZABO  ISTVAN
GAVRIŞ  RAUL
DRĂGHICI  CRISTIAN
SEICHEI   CRISTIAN
GUI   ZOLTAN
REMEŞ  BOGDAN
KOVATS  VICTOR
TEREC   CRISTIAN
CODILĂ   BOGDAN

   Băjenaru  Eugen

                                                        LOCUL III

ECHIPA  DE  POLO  PE  APĂ –  JUNIORI  II    – C.S. CRISUL  Oradea

Campioană naţională – juniori II-  editia 2014-2015

                                                 Antrenor:  -CÎMPEANU  CIPRIAN

GAVRIŞ  RAUL
TEREAN  SERGIU
DRĂGHICI  CRISTIAN
SEICHEI  CRISTIAN
REMEŞ  BOGDAN
KOVATS  VICTOR
GUI  ZOLTAN
CZIRJAK   KRISTOF
PODINA  ANDREI
CODILĂ  BOGDAN
PINŢIS  DANIEL
GERGELY  LASZLO
BUDA  ANDREI
TIFREA  OVIDIU

 

 

 

 

 

 

       

 

 

Cupa de iarnă – Baschet fete –

                      

                               

 

         

  Cupa de iarnă
–  Baschet fete –

 

              In organizarea Direcţiei Judeţene pentru Sport şi Tineret Bihor,a avut loc în perioada  28 -29 noiembrie ,competiţia de baschet fete ,născute 2003 şi mai mici .

ECHIPE PARTICIPANTE:

C.S. CRISUL ORADEA
C.N . MIHAI EMINESCU ORADEA
NYIREGYHAZA( UNGARIA)
C.S. TEODOR NES SALONTA

                            Clasament final

Loc.I     Nyiregyhaza

Loc.II   C.S. Crişul 

Loc.III  C.S.Teodor Neş Salonta

                   Echipele au fost premiate cu diplome,cupe,medalii şi trofee .

Concurs memorial ” Ion Stanescu ” tir 6-8.11.2015

 

 

In perioada 6-8 .11.2015 s-a desfasurat editia a V a a memorialului ” Ion Stanescu ” la tir sportiv.Concursul a avut loc in incinta  salii de sport a Universitatii Oradea.

Au participat 15 cluburi din tara si 2 cluburi sportive din Ungaria , cu un numar de 70 de sportivi legitimati .

Competitia a fost organizata de Clubul Sportiv Universitar Oradea in colaborare cu D.J.S.T. Bihor.

 

CASTIGATORII PE CATEGORII :

Pusca 40f. – AC Senioare

Loc 1 Ilie Laura- CSA Steaua

Pusca 60f. – AC Seniori

Loc 1 Vasile Marius- CSA Steaua

Pusca 40f. AC-Junioare

Loc 1 Constantinescu Gabriela -CS Triumf

Pusca 60f. AC – Juniori

Loc 1 Nastasa Alin- CSA Steaua

Pusca 40f.AC – Junioare II

Loc 1 Cicortas Ramona -CSU Oradea

Pusca 40f. AC- Junioari III

Loc 1 Mango Marcell -Cell Tudat

Pusca 40f. AC -Junioare III

Loc 1 Jojart Viktoria – Cell Tudat

Pistol 60f.AC -Seniori

Loc 1 Ion Rares – CSU Brasov

Pistol 40f. AC -Senioare

Loc 1 Pop Francesca – CSU Oradea

Pistol 40f. AC – Junioare

Loc 1 Bonte Roxana – CSM Baia Mare

Pistol 40f.AC – Juniori

Loc 1 Codrean Casian – CSM Arad

Pistol 40f. AC – Juniori II

Loc 1 Grama Norbert – CSU Oradea

Pistol 40f. AC -Junioare II

Loc 1 Nagy Vivien – Cell Tudat

Pistol 40f AC – Junioare III 

Loc 1 Haristiade Daria – CSM Arad

Pistol 40f. AC -Junioari III

Loc 1 Luput Matei – CSM Baia Mare

Pusca 40f. AC- Juniori II

Loc 1 Rizea Andrei – CS Dinamo

 

 

Memorialul “Herman Schier” – nataţie

     Memorialul “Herman Schier”

 

                             

 

Bazinul Olimpic „Ioan Alexandrescu” a găzduit  în perioada 12-13 martie 2016 cea de-a VII-a ediție a concursului de nataţie Memorialul „Herman Schier”.  Au participat  654 de sportivi  din România,Ungaria şi Republica Moldova, născuţi în anii 2008 şi mai mici, 2007, 2006, 2005, 2004, 2003 –  2002, 2001 – 2000  şi categoria OPEN.  Primii 6 clasaţi la fiecare  probă au fost premiaţi  cu medalii şi diplome.

Atasăm rezultatele  la cele 76 probe ale concursului .    

Memorialul_Schier_Herman_2016_-_Rezultate(1)

 

Cupa Şcolilor generale – Handbal băieţi

    

 

 

                                                 Cupa Şcolilor generale

                                                          Handbal băieţi

      In  organizarea  Direcţiei Judeţene pentru Sport şi Tineret Bihor şi ISJ Bihor în ziua de 24 noiembrie 2015 s-a desfăşurat competiţia de handbal băieţi ,adresată elevilor din ciclul gimnazial din Municipiul  Oradea.

       Finalele  s-au desfăşurat între echipele  Şcolii gimnaziale  Dacia, Şcolii Gimnaziale  Szacsvay Imre şi Şcoala Gimnazială Nicolae  Bălcescu .

            Clasament final

Loc.I  Şcoala  Gimn. Dacia

Loc.II Şcoala Gimn.Szacsvay Imre

Loc.III Şcoala Gimnazială Nicolae Bălcescu .